Naše výhody

Vyrábíme v chráněné dílně Daneta

Chráněná dílna Daneta je součástí Spolku rodičů a přátel zdravotně postižených dětí. Zaměstnáni jsou zde vedle odborných šiček převážně lidé s duševním onemocněním či tělesným postižením, kteří se podílejí na všech výrobních činnostech, od stříhání vzorů až po samotnou expedici. Aktuálně pracuje v dílnách zhruba 60 osob se zdravotním postižením. Kvalita všech výrobků je stabilně vynikající, díky tomu s Danetou nepřetržitě spolupracujeme již od roku 2017. 

Výzkum na České zemědělské univerzitě

Na České zemědělské univerzitě (ČZU) se rodí mnoho zajímavých nápadů. Výzvou zůstává uvádění takových nápadů do praxe. Z tohoto důvodu vznikla v roce 2013 z iniciativy odborníků ČZU společnost Terpenix s.r.o. jako první spin-off firma ČZU. Kromě projektu Zembag uvádí Terpenix na trh přírodní produkty na ochranu rostlin formou e-shopu Ošetřeno.cz. Tyto prostředky pocházející z přírody jsou ohleduplné k životnímu prostředí, a nejsou rizikem pro člověka při konzumaci ovoce a zeleniny. 

Dlouhodobým cílem společnosti Terpenix je snížit plýtvání potravinami, tento koncept rozvíjí v projektu Biostore.

Proč Zembag?

Určitě to znáte. Chcete uvařit oběd, ale místo svěžích brambor objevíte ve spíži zelený chuchvalec svraštělých naklíčených hlíz. Skladování brambor je totiž věda. Ne každý má k dispozici sklep s ideální teplotou a vlhkostí. Při skladování na světle dochází k zelenání hlíz, při pokojové teplotě je zase rychle klíčí. Brambory také brzy vadnou, vysychají a dochází k rozvoji hnilob a plísní. Skladováním v lednici zabráníme sice účinně klíčení, ale ze škrobu se stávají jednoduché cukry, a brambory jsou sladké. Řešením je Zembag.

Projekt BIOSTORE

Cílem projektu je snížení plýtvání potravinami pomocí technologií založených na jednoduchých principech a použití přírodních látek. Proč? Zemědělská produkce je dlouhodobě závislá na syntetických látkách, které sice zaručují nadprodukci potravin, ale zároveň zamořují naše životní prostředí. Přitom se třetina světové produkce potravin vyplýtvá, a to hlavně kvůli špatnému skladování v domácnostech a zemědělských provozech. Projekt Biostore hledá řešení. 

Český kmín

Možná to nevíte, ale Česká republika je jedním z největších producentů kmínu na světe. Český kmín je velmi kvalitní a jedinečný, díky tomu je chráněn evropskou známkou Chráněné označení původu. Nejkvalitnějšího kmínu by ale bylo na výrobu silice škoda. Do kmínových pytlíků proto zpracováváme silici z vytříděného kmínu, např. malá nebo zlomená semínka, které už nemají další potravinářské využití. Zembag tak vlastně zabraňuje plýtvání nadvakrát.