Kalendář brambor a průvodce skladováním

Pěstování Brambor

Brambory jsou jednou z nejrozšířenějších plodin na světě. Jsou všestranné a dají se dlouho skladovat. Ať už se jedná o nové, rané, pozdní brambory, nebo brambory pěstované v pytli na balkóně, každý typ má své specifické výhody. Připravili jsme pro vás kalendář brambor a průvodce skladováním, kde najdete všechny informace o jejich pěstování i o růstových fázích této rostliny. 

Nové brambory
Nové brambory jsou na rozdíl od ostatních druhů téměř vždy z dovozu z teplejších zemí, kde se sklízejí v období od začátku ledna do první poloviny května. Mají sice pevnou, ale tenkou slupku a pro skladování se nehodí.

Rané brambory
Sázejí se co nejdříve na jaře a sklízejí již v květnu a červnu. Mají jemnější texturu a velmi tenkou, loupající se slupku. Nehodí se proto pro skladování, raději si je dejte hned na talíř. Třeba s máslem a pažitkou!

Běžné konzumní brambory neboli pozdní brambory
Pozdní brambory mají vysoký obsah škrobu, dobře vyvinutou slupku a jsou vhodné pro dlouhodobé skladování přes zimní měsíce.

Brambory v Pytli
Nemáte zahradu? Nevadí! Pěstování v pytli je vhodné pro ty, kdo mají omezený prostor. Vysadíte je v období od března do dubna a se sklizní můžete začít už v červnu.

Tradiční Metody skladování vs. ZEMBAG

Způsob skladování brambor je důležitý pro zachování čerstvosti, nutriční hodnoty a chuti. To platí hlavně během zimních měsíců. Ať už jste zastánci tradičních metod skladování, nebo vyznáváte moderní řešení, měli byste znát výhody a nevýhody obou přístupů.

Tradiční skladování je osvědčená metoda, kdy brambory uložíme v chladném, tmavém a dostatečně vlhkém sklepě. Hlavní výhodou je to, že můžeme uskladnit velké množství brambor za nízké náklady. Musíme mít doma ale dostatek prostoru a také bychom měli počítat s tím, že se v bramborách mohou rychleji rozvíjet plísně a hniloby.

ZEMBAG přináší moderní skladovací technologii. Tento speciálně navržený pytel obsahuje kmínové náplně, které přirozeně inhibují klíčení a pomáhají předcházet kažení. ZEMBAG je ideální pro menší množství brambor a nevyžaduje speciální skladovací podmínky. To je největší výhoda, pro malé domky nebo byty. Nevýhodou jsou sice vyšší počáteční náklady, ty se ale velmi rychle vrátí - ZEMBAG s vámi vydrží dlouhá léta.

Tradiční metody skladování jsou ideální tam, kde máte dostatek prostoru a skladujete velké množství brambor. ZEMBAG je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí snížit plýtvání potravinami a hledají efektivní způsob, jak uchovat brambory čerstvé déle. 

 

Nezáleží na tom, kterou metodu si zvolíte. Uchovávejte brambory vždy správně, aby byly po celou zimu zdravé a chutné.

Rozhodli jste se pro ZEMBAG?

ZEMBAG je ideální pro skladování pozdních brambor, které mají dobře vyvinutou slupku. Ta je chrání před plísněmi a hnilobou. Nové brambory do ZEMBAGu nepatří. Budou nejlepší k nejbližšímu obědu. :-)

Jak používat ZEMBAG:

  • Brambory důkladně zkontrolujte a poškozené kusy vyřaďte.
  • Vložte do pytle doporučené množství kmínových pytlíků a pravidelně kontrolujte brambory, abyste předešli plísním nebo hnilobě.
  • Perte ZEMBAG a znovu používejte - ekologické, ekonomické a designové uskladnění brambor.

 

ZEMBAG chrání brambory před světlem a plísněmi a také podporuje českou výrobu a inovace v oblasti zemědělství.

ZEMBAG je praktické řešení pro každého, kdo hledá efektivní způsob, jak skladovat brambory. Ať už v bytě, domku, nebo hned při ruce v kuchyni ve velkém domě. Užijte si brambory po celý rok!